دانش بنیان

یک سایت سیستم وبلاگدهی تاپس بلاگ – ساخت وبلاگ رایگان دیگر

گت بلاگز دسته‌بندی نشده آشنایی با چگونگی دریافت مجوز استقرار شرکت های دانش بنیان

دریافت مجوز استقرار شرکت های دانش بنیان

دریافت مجوز استقرار برای شرکت‌های دانش بنیان که در سامانه  ثبت‌نام کرده‌اند

شرکت‌هایی که فرآیند ارزیابی دانش‌بنیان آنها به صورت کامل طی شده است و مورد تائید قرار گرفته‌اند (اعم از دانش‌بنیان تولیدی، دانش‌بنیان صنعتی و یا دانش‌بنیان نوپا) می‌توانند تقاضای خود مبنی بر استفاده از مزایای این مصوبه ارائه دهند. شرکت‌هایی که هنوز در سامانه ثبت‌نام نکرده‌اند و شرکت‌هایی که  فرآیندارزیابی دانش بنیان  آنها هنوز نهایی نشده است، بررسی تقاضای آنها تا پس از نهایی شدن ارزیابیدانش بنیان بودن شرکت، به تعویق خواهد افتاد.

معافیت های مالیاتی شرکت های دانش بنیان

معافیت مالیاتی دانش بنیان برای شرکت های دانش بنیان تولیدی و معدنی که به موجب این مصوبه، پروانه بهره‌برداری برایشان صادر شده باشد

طبق ماده (2) آیین‌نامه اجرایی ماده (132) اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت­پذیر و ارتقای نظام مالی کشور درآمد ابرازی ناشی از فعالیت­های تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیردولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از ابتدای سال 1395 از طرف مراجع قانونی ذی­ربط برای آنها پروانه بهره­ برداری صادر و یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود از تاریخ شروع بهره‌برداری یا استخراج و فروش به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ده سال با نرخ صفر مشمول مالیات می‌باشد. ولی طبق تبصره (3) ذیل این ماده، درآمد واحدهای تولیدی و معدنی مستقر در شعاع یکصد و بیست کیلومتری مرکز استان تهران (به استثنای شهرک­ های صنعتی استان­های قم و سمنان) و پنجاه‌ کیلومتری مرکز استان اصفهان و سی کیلومتری مراکز سایر استان­ها و شهرهای بیش از سیصد هزار نفر جمعیت بر اساس آخرین سر‌شماری نفوس و مسکن، مشمول محاسبه مالیات به نرخ صفر ماده مذکور نمی­باشند. واحدهای تولیدی فناوری اطلاعات در تمام نقاط کشور مشمول نرخ صفر این ماده می‌باشند. البته بدیهی است که شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی و تایید صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، در صورتیکه شرایط برخورداری از معافیت‌های مالیاتی دانش بنیان در نظر گرفته شده برای شرکت‌های دانش‌بنیان را داشته باشند، می‌توانندد از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

درخواست تسهیلات دانش بنیان

فرآیند ارائه درخواست برای استفاده از مزایای مصوبه ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌هایدانش‌بنیان

شرکت متقاضی برای استفاده از تسهیلات دانش بنیان در نظر گرفته شده برای شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته، باید الزاماً در سامانهدانش‌بنیان ثبت نام کرده و در فرآیند ارزیابی شرکت‌های دانش­ بنیانمورد تائید قرار گرفته باشد. از این‌رو شرکت‌هایی که به عنوان دانش‌بنیان مورد تأیید هستند، می‌توانند تقاضای خود را از طریق ارسال نامه به دبیرخانه کارگروهه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسساتدانش‌بنیان  ارائه دهند و همچنین بایستی فرآیند ثبت‌نام در درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت  را نیز انجام دهند.

ارزیابی مجدد شرکت‌های دانش‌بنیانمتقاضی برای دریافت مجوز استقرار

طبق مصوبات کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، صرف اینکه شرکت دانش‌بنیان تشخیص داده شود، نمی‌تواند از همه حمایتهای مندرج در قانون استفاده کند و برای برخورداری از هر کدام از انواع حمایتها، از جمله دریافت مجوزز استقرار، باید مجدداً مورد ارزیابی قرار بگیرد. از این رو، وضعیت شرکت از حیث انطباق با شروط ذکر شده در این مصوبه مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت لزوم، مجدداً از شرکت بازدید صورت می گیرد.

امکان استفاده از مصوبه ظوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت های دانش بنیان برای حوزه فعالیت شرکتی در سرفصل‌های 1111گانه ذکر شده

این دسته از شرکت‌ها نیز می‌توانند مشابه سایر شرکت‌ها تقاضای خود را مطرح کنند. ماده (6) مصوبه فوق‌الذکر، وضعیت این شرکت‌ها را مشخص کرده است و در این موارد، کارگروه پرونده شرکت را به کمیته موضوع ماده (7) تصویب نامه شماره 78946/ت39127هـ مورخ 15/4/۱۳۹۰ ارجاع می‌دهد تا در مورد امکان فعالیت شرکت اظهار نظر شود. در نتیجه ممکن است فرآیند بررسی تقاضای این شرکت‌ها، طولانی‌تر از سایر شرکت‌ها باشد.

رده‌بندی پیوست مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان» صرفاً مختصشرکت‌های دانش‌بنیان است که توسط کارگروه موضوع ماده (33) آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری سازی نوآوریی ها و اختراعات تائید شده اند

طبق تبصره ذیل ماده (1) مصوبه فوق‌الذکر، این رده‌بندی به عنوان مفاد بند (12) ماده (2) ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب نامه شماره 78946/ت39127 هـ مورخ 15/4/۱۳90 تعیین شده است. بنابراین تمامی انواع شرکت‌های متقاضی در همه شهرها -حتی در شرایطی که شرکت جزء مصادیق مجاز استفاده از مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»  نباشد- بایستی بر مبنای این رده‌بندی در مکان مجاز استقرار یابند. به عنوان مثال در شهرهای فاقد محدودیت استقرار، محل استقرار شرکتی که به تولید یکی از کالاهای دانش‌بنیان(مطابق پیوست مصوبه) اقدام می کند و فاصله آن تا سکونت گاهها و…، بر مبنای رده بندی پیوست مصوبه تأیید می شود.

مکان های مجاز استقرار شرکت‌های دانش بنیان

برای تعیین مکان مجاز برای استقرار هر شرکت، ابتدا بایستی با توجه به پیوست مصوبه «ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان»، رده زیست محیطی فعالیت شرکت مشخص شود. با توجه به رده محصولات شرکت، مکانهای مجاز به شرح زیر خواهد بود:

مکان مجاز برای شرکتهای دارای چندین محصولات با رده های زیست محیطی متفاوت و قصد تولید همه آنها در یک کارگاه واحد. در این موارد، مکان مجاز بر اساس محصولی که بالاترین رده را داشته باشد، تعیین خواهد شد.

تفاوت پروانه بهره­ برداری، پروانه فعالیت فنی مهندسی وگواهی مرکز پژوهشهای صنعتی و معدنی

وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان­های ذیربط، با توجه به نوع فعالیت یک واحد صنعتی، مجوزهای مختلفی را صادر می کند. دستورالعمل‌های مربوط به این مجوزها از سایت مربوطه قابل مشاهده می‌باشد.

به طور خلاصه می‌توان گفت واحدهای تولیدی که فعالیت‌شان در حوزه‌ای غیر از فناوری اطلاعات قرار دارد، یا بایستی زیر نظر اصناف به فعالیت بپردازند و یا جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

لازم به ذکر است پروانه فعالیت فنی مهندسی، برای شرکت‌هایی است که تولید در سطح انبوه و سفارشی ندارند و صرفاً ممکن است کارگاه برای انجام فعالیتهای مهندسی در حد نمونه داشته باشند.

شهر هایی برای استقرارشرکت دانش بنیان

شهرهایی که امکان استفاده از مصوبه ضوابط استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و فعالیت‌های دانش‌بنیان را دارند

تأکید این مصوبه به طور خاص، بر نحوه استقرار شرکت‌های دانش­بنیان در شهرهای بزرگ و دارای محدودیت استقرار است. شهرهایی که ممنوعیت استقرار ندارند، بر اساس فرآیندهای قبلی در مورد آنها عمل می‌شود.

بدیهی است رعایت رده بندی پیوست مصوبه فوق الذکر، در کلیه شهرها نیز ضروری است و مبنای تعیین مکان مجاز برای استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی می‌باشد.

به منظور حفظ اراضی لازم و مناسب برای توسعه موزون شهرها با رعایت اولویت حفظ اراضی کشاورزی، باغات و جنگل­ها، هرگونه استفاده برای احداث ساختمان و تأسیسات در داخل حریم شهر تنها در چارچوب ضوابط و مقررات مصوب طرح­های جامع و هادی امکان­پذیر خواهد بود. نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تأسیسات که به موجب طرح­ها و ضوابط مصوب در داخل حریم شهر مجاز شناخته شده و حفاظت از حریم به استثنای شهرک­های صنعتی که در هر حال از محدوده قانونی و حریم شهرها و قانون شهرداری­ها مستثنی می­باشند) به عهده شهرداری مربوط می­باشد، هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در این حریم تخلف محسوب و با متخلفین طبق مقررات رفتار خواهد شد.)

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده :