دانش بنیان

یک سایت سیستم وبلاگدهی تاپس بلاگ – ساخت وبلاگ رایگان دیگر

گت بلاگز دسته‌بندی نشده معرفی انواع شرکت های دانش بنیان فناوری

انواع شرکت های دانش بنیان فناوری

شرکت‌های دانش­ بنیانمورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش ­بنیان که در پارک مستقر نیستند برای استفاده از معافیت مالیاتی، می­توانند از ماده 33  قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش ­بنیان استفاده نمایند.

در حالی که شرکت‌های دانش ­بنیان مستقر در پارک­های علم و فناوری که به تایید کارگروه رسیده­اند، می­توانند همزمان از معافیت مالیاتی ماده 3 و9 قانون استفاده نمایند و با توجه به بخشنامه سازمان امور مالیاتی مورخ 24 آبان 1394 به شماره 93/93/200، اعمالل معافيت موضوع ماده (3) قانون مانع از اعمال معافيت موضوع ماده(9) قانون درخصوص واحدهاي فناوري مستقر در پارک­هاي علم و فناوري از تاريخ‌صدور مجوز توسط مديريت (رئيس) پارک و نسبت به درآمدهاي حاصل از فعاليت­هاي مذکور در مجوز که صرفاً در پارک­هاي علم و فناوري تحقق مي­يابد، نخواهد بود. لازم به توضیح است که این شرکت‌ها برای هر بخش از درآمدهای خود تنها می­توانند از یک معافیت استفاده نمایند و در زمان تکمیل جدول معافیت‌های اظهارنامه باید هر بخش از درآمد را به تفکیک در یک ردیف قرار دهند.

شرکت دانش بنیان تولیدی
شرکت دانش بنیان نوپا
شرکت دانش بنیان صنعتی

در جدول زیرتوضیحات این دو ماده قانونی به تفکیک بیان شده است.

معافیت مالیاتی موضوع ماده 3 قانون 1 – برای شرکت‌های دانش‌بنیان مورد تایید کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان می باشد.
2 – به مدت 15 سال از زمان تایید شرکت اعمال خواهد شد.
3 – مقررات اجرایی آن در دستورالعمل ماده 22 آیین‌نامه اجرایی قانون و طی بخشنامه شماره  20384/200/ص مورخ 16/11/1392 ابلاغ شده است.
4 – برای سال مالی 1393 بر اساس بخشنامه شماره 200/94/84 مورخ 94/08/24 اقدام می شود.
معافیت مالیاتی موضوع ماده 9 قانون 1 – برای واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک علم و فناوری و نیز کارکنان شاغل در واحدهای یاد شده می باشد.
2 – به مدت 20 سال از تاریخ صدور مجوز توسط رئیس پارک علم و فناوری با تعامل با اداره کل مالیاتی ذیربط اعمال می شود.
4 – مقررات اجرایی آن در بخشنامه شماره 200/9113/ص مورخ 92/05/20 و بخشنامه شماره: 04-95-200 مورخ 22/01/95  ابلاغ شده است.

مواردی که شرکت‌های مستقر در پارک­های علم و فناوری در اظهارنامه مالیاتی باید رعایت کنند

با توجه به اینکه موضوع ماده (9) قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش­ بنیان در خصوص واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک­های علم و فناوری بوده که از تاریخ صدور مجوز توسط مدیریت (رئیس) پارک و نسبت به درآمدهای حاصل ازز فعالیت­های مذکور در مجوز که صرفا در پارک­های علم و فناوری تحقق می­یابد، می­باشد. این شرکت‌ها لازم است ردیف 16 جدول 6 (جدول معافیت‌ها) اظهارنامه مالیاتی را با توجه به فعالیت­های مذکور تکمیل نمایند. همچنین در صورتی که شرکت مستقر در پارک مورد تایید کارگروه می­باشد و درخواست استفاده از معافیت مالیاتی خود را به دبیرخانه ارسال نموده است، در ردیف 15 جدول مذکور لازم است درآمدها و هزینه های محصولات دانش ­بنیان مورد تایید خود را اعلام نماید. همچنین در صورت هم پوشانی درآمدها و هزینهه­ های ردیف 15 و 1666 شرکت لازم است درآمدها و هزینه­های مشخص را به تفکیک در این جدول وارد نماید.

رعایت اصول مالی و حسابداری شرکت‌ها برای استفاده سریعتر از معافیت مالیاتی دانش بنیان

شرکت‌های دانش ­بنیان برای سهولت اجرای فرآیند معافیت خود لازم است همانند تمامی شرکت‌های دیگر قوانین و اصول مرتبط به سازمان امور مالیاتی را رعایت نمایند که برخی از این  موارد به شرح زیر می­باشد:

  • شرکت دفاتر مالی سال 95 را تا قبل از اتمام سال 94 پلمپ نماید.
  • در جهت تحریر دفاتر مالی شرکت مطابق با آیین‌نامه تحریر دفاتر مورد تایید وزارت امور اقتصاد و دارایی، تمهیدات لازم انجام شود.
  • ﺍﻇﻬﺎﺭﻧﺎﻣﻪ، ﺗﺮﺍﺯﻧﺎﻣﻪ ﻭ ﺣﺴﺎﺏ ﺳﻮﺩ ﻭ ﺯﻳﺎﻥ ﻣﺘﻜﻲ ﺑﻪ ﺩﻓﺎﺗﺮ به استناد ماده 110 قانون مالیات­های مستقیم و همچنین اظهارنامه دوره­ای مربوط به قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده 21 قانون مالیات بر ارزش افزوده به سازمان امور مالیاتی ارسال گردد.
  • لیست حقوق کارکنان شرکت به سازمان امور مالیاتی موضوع ماده 86 قانون مالیاتهای مستقیم ارائه گردد.
  • صورت معاملات فصلی موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات­های مستقیم به سازمان مربوط ارائه شود.

فاکتور محصولات دانش بنیان

شرکت لازم است در زمان درج نام تجاری و ارائه فاکتور  فروش محصولات دانش­ بنیانقواعد زیر را رعایت نماید:

  • شرکت در کلیه اسناد مالی خود پس از زمان تایید توسط کارگروه، اعم از قراردادهای فروش، صورتحساب‌های فروش، اسناد و دفاتر مالی، برای هر کالا/خدمت تایید شده، فقط از یک نام تجاری (مورد تایید کارگروه در زمان ارزیابی که در کارتابل هر شرکت پس از تایید قابل مشاهده می باشد) استفاده کرده باشد.
  • با توجه به اینکه برخی حمایت­های قانون مربوط از شرکت‌های تایید شده بر مبنای کالا/خدمات تایید شده شرکت می‌باشد، شرکت لازم است فاکتورهای مربوط به هر یک ازکالاها و خدمات دانش ­بنیان خود را که توسط کارگروه تایید شده است، صرفا تحت عنوان یک نامم تجاری (برند) به فروش رسانده و از ذکر چند نام تجاری برای یک کالا و خدمات دانش­ بنیان خودداری نماید. همچنین لازم استت در فاکتورهای فروش، مواردی همچون نام خریدار/ فروشنده، شناسه ملی خریدار/ فروشنده، شماره اقتصادی خریدار/ فروشنده (باا رعایت موارد مندرج در موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات­های مستقیم و دستورالعمل­های اجرایی آن)، آدرس دقیق خریدار/ فروشنده، کدپستی خریدار/ فروشنده، تلفن خریدار/ فروشنده و تاریخ فروش را لحاظ نماید. معافیت‌های موردنظر در صورتی اعمال خواهد شد که شرکت، موارد مندرج در موضوع ماده 169 مکرر قانون مالیات­های مستقیم و دستورالعمل­های اجرایی آن را رعایت کرده باشد( لازم به ذکر است شرکت می‌تواند پس از تایید کارگروه، با مراجعه به کارتابل خود در سامانه دانش­ بنیان، کالا و خدمات دانش­ بنیان و موردد تایید خود را در قسمت «کالا/خدمات ارزیابی شده» مشاهده نماید).
نحوه استفاده از مشاوران تخصصی مالیاتی دبیرخانه کارگروه

شرکت‌های دانش­ بنیان می‌‌توانند سوالات مالیاتی خود را پیرامون موضوعات زیر با مشاوران مالیاتی شرکت‌های دانش ­بنیان مطرح نمایند:

  • مشکلات مربوط به تکمیل اظهارنامه و دفاتر مالی شرکت‌ها
  • چگونگی تکمیل اظهارنامه
  • مشکلات استفاده از معافیت مالیاتی

استفاده از تخفیف نرم افزارهای حسابداری برای شرکت‌های دانش ­بنیان

با توجه به هماهنگی­های انجام شده با برخی از شرکت‌های نرم افزاری و تهیه بسته­ های ویژه دانش ­بنیان، شرکت‌های متقاضی استفاده از نرم افزارهای حسابداری می­توانند با مراجعه به شرکت‌های نرم افزاری مشخص از تخفیف­ های در نظر گرفته شده برای شرکت‌های دانش بنیاناستفاده نمایند.

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده :